گیسو
گیسو

همه چیز درباره دکلره و راه های کمتر کردن ضرر آن

زیبایی از اینجا شروع میشود

همه چیز درباره دکلره و راه‌های کمتر کردن ضرر آن

دکلره واژه‌ای است که خیلی از خانم‌ها با شنیدن آن یاد خاطرات بدی می‌افتند. هر کسی که موهای خود را رنگ کرده است از آرایشگر خود شنیده که برای اینکه موهای شما به این رنگ در آید، حتما باید دکلره کنید. ما در این مطلب می‌خواهیم همه چیز را درباره این کار برای شما بازگو کنیم. پس در این مقاله با عناوینی چون، دکلره چیست، چگونه کار می‌کند،انواع دکلره به همراه مضرات آن، پایه‌های دکلره، راه‌های بی ضرر به هنگام استفاده از دکلره و حتی معروفترین مارک‌های دکلره، با ما در مو تن رو همراه باشید.

دکلره چیست؟
دکلره پودری است که با آن می‌توان مو‌های بدن را بی رنگ کرد. این مهم نیست که موهای کدام قسمت از بدن باشد، اما، بیشتر این ماده را برای موهای سر به کار می‌برند.

البته با کرم دکلره یا دکوکرم هم می‌توان موهای بدن را به راحتی بی رنگ کرد.

حال باید دید، دکلره از چه ترکیبی تشکیل شده است؟

این ماده از مواد پراکسید، که در ترکیب خود دو مولکول اکسیژن دارد، بهره می‌جوید. به همین دلیل، عوارض بعدی استفاده از دکلره نسبت به مواد دیگر مانند کلر بسیار کمتر است.

آب اکسیژنه یکی از نزدیک ترین هم خانواده‌های رنگبر این ماده است. البته دکلره فقط با اکسیدان فعال می‌شود و مثلا اگر آب به آن اضافه کنید، کاری از پیش نمی‌برد. باز اگر بخواهیم خطر استفاده از دکلره را کمتر کنیم، می‌توانید به ترکیب دکلره خود، موادی با پایه آب مانند سرم‌ها یا مقداری آب اضافه نمایید، تا ترکیبتان رقیق تر شود.

دکلره چه کار می‌کند؟
کاملا واضح است که دکلره چگونه کار می‌کند؟ با استفاده از دکلره، موهای شما بی رنگ می‌شود، سپس بر روی موهای بیرنگ، می‌توانید رنگ جدیدی را اجرا کنید. رنگ موهای شما اعم از طبیعی و مصنوعی، سبب می‌شود، در هنگام پذیرش رنگ جدید، با مشکل رو به رو شود که البته بسیاری از آن ها ناخواسته اتفاق میافتند.

رنگ هم مانند ماده شیمیایی دارای عناصری است،که به هنگام ترکیب شدن، همیشه به چند رنگ پایه یعنی قرمز، زرد، آبی، سیاه و سفید تجزیه می‌شود.

حال، وقتی که می‌خواهید موهای خود را رنگ کنید، با دانستن رنگ پایه مو، ممکن است آن رنگ به رنگ‌هایی مانند آبی، قرمز و زرد تجزیه شود و بر روی موها، هاله‌هایی به رنگ زرد و قرمز ایجاد کند.

رنگ آبی به خاطر طول موج بسیار پایینش اغلب از روی موها به سرعت پاک می‌شود اما قرمز و زرد سماجت بیشتری دارند.

برای این که این مشکل پیش نیاید موها باید دکلره شوند. این مشکل در رنگ موهای روشن بسیار سخت تر است. شاید بتوان با استفاده از مواد ضد زردی و قرمزی مانند اکسیدان های مخصوص و شامپوهای خاص در رنگ‌های تیره، زردی و قرمزی را کنترل کرد و از بین برد، اما در رنگ موهای روشن به هیچ عنوان اینگونه نیست.

بی رنگ کردن مو با دکلره

ضررهای دکلره
خیلی از افرادی که برای رنگ کردن موهای خود،از دکلره استفاده می‌کنند، مضررات استفاده از دکلره را می‌دانند.

متاسفانه، این ماده سفید رنگ، باعث نازک شدن ریشه مو و ریزش آن نیز می‌شود. پراکسید موجود در پودر دکلره به همراه ماده آمونیاکی که در اکسیدان موجود است، می‌تواند موها را در خود حل کند؛ از آنجا که موها از ماده‌ای به نام کراتین ساخته شده‌اند، قادر به حل کردن مواد نیز می‌باشند. در صورتی که مواد در مدت زمان زیادی بر روی سر بماند، باعث نازک شدن و کم حجم شدن موها  شده که به این حالت، سوختن مو با دکلره گویند.

اما برای اجتناب از این مشکل، شما باید یک روش درست به هنگام استفاده از این ترکیب، روی موهای خود انتخاب کنید،حال برای دانستن این روش، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

ضرر دکلره‌کردن موها

برای آن که موها آسیب نبیند چه کار کنیم
دکلره اگر در زمانی طولانی‌تر ولی با درصد کمتری روی موها بماند، می‌تواند هم، رنگ موها را روشن کند، هم به موهای شما کمتر آسیب برساند. این را هم توجه داشته باشید،که موها به هر حال با تماس با این ترکیب تا حدی آسیب می‌بینند، اما این آسیب زمانی که موها با روش‌های ملایم‌تری دکلره می‌شوند، کمتر می‌شود.

اکسیدان 12% را دور بریزید
یکی از اصلی‌ترین دلایل آسیب دیدن موها در هنگام دکلره کردن، استفاده از اکسیدان قوی است. این واقعیتی است که در آرایشگاه ها برای اینکه موها را به سرعت روشن کنند، از اکسیدان‌های قوی مانند اکسیدان 12% استفاده می‌کنند.

دکلره به کار رفته در این روش به خودی خود آسیب رسان نیست اما ترکیب این دو با یک دیگر سبب می‌شود موهای شما به شدت بسوزد. این تنها به خاطر آن است که دکلره کردن را می‌خواهیم سریع انجام دهیم.

دکلره کردن مو

زمان دکلره کردن دارای استانداردی است که برای رساندن مو به پایه های بالا، درحدود 45 دقیقه باید زمان صرف شود، که این کار را می‌توان در دو نوبت هم انجام داد، یعنی یکبار به پایه 8 برسانید و بعد از شستشوی این مرحله، مجددا  مواد را بزارید تا به پایه 11 برسد.

برای رسیدن به پایه‌های بالای 11، باید مرحله سوم را هم انجام دهید. البته این کار نیازی به شستشو مواد از روی سر ندارد، تنها کافی است بعد از گذشت 45 دقیقه دوباره موارد را روی موها قرار دهید.

انواع دکلره
احتمالا تا الان فهمیده اید که دکلره بیشتر به صورت پودری در اختیار شماست. اما دکو کرم ها یعنی کرم هایی حاوی دکلره هم برای بی رنگ کردن مو به بازار آمده است که هیچ دست کمی از دکلره‌های پودری ندارد و می‌تواند موها را در بالاترین پایه ها روشن کند. پس می‌توانید بجای استفاده از انواع دکلره‌های پودری از کرم یا دکوکرم هم استفاده کنید.

سرم هایی محافظ که همراه دکلره می‌توان استفاده کرد
موها آن هنگام که به زیر دکلره می‌روند، همان طور که آب خود را به سبب باز شدن فلس‌های مو از دست می‌دهند؛ می‌توانند به همان اندازه هم مواد تغذیه کننده و رطوبت رسان و حتی کراتینه را هم بپذیرند.

از این رو در ترکیب مواد، می‌توان از روغن مو استفاده کرد.

انواع دکلره رنگی
رنگ هم مانند مواد شیمیایی به اجزای پایه‌ای و عناصر تشکیل دهنده خود تقسیم می‌شود. برای این که این رنگ‌های پایه‌ای در ترکیب دکلره ظاهر نشوند، یکی از بهترین راه‌ها، استفاده از پودرهای دکلره رنگی است.

این پودرها، مقداری از پودر سفید، ضعیف تر هستند. برای این که بخواهید رنگ نارنجی را در موها خنثی کنید و مو را برای پذیرش انواع رنگ سرد آماده کنید، می‌توانید از پودر بنفش، برای دکلره کردن موها بهره جویید. 

استفاده از پودر دکلره رنگی برای زیباتر شدن موها

یکی دیگر از دکلره‌های رنگی، پودر دکلره سبز رنگ است که قرمزی مو را خنثی می‌کند و اگر می‌خواهید بعد از استفاده، رنگ موی شما به رنگ زیتونی در آید، می‌توانید مانند قبل، دو سانتیمتر واریاسون سبز به ترکیب اضافه کنید.

پودر دکلره آبی هم در میان انواع پودرها جایگاه خاصی دارد؛ این پودر هم مانند پودر سبز، خنثی کننده رنگ قرمزی در میان موهایی است که تن سرد دارند. مثلا کسانی که موهایشان سیاه پرکلاغی است، تن سردی را در موهای خود دارند، که باید با پودر آبی، قرمزی پدید آمده در موها را خنثی نمایند.

اما استفاده از انواع پودرهای رنگی، راه و روشی دارد که باید آن را رعایت کنید. شما از ابتدا نباید با پودرهای رنگی کار را شروع کنید، زیرا پودرهای رنگی نسبت به پودر سفید بسیار ضعیف تر هستند. شما ابتدا باید موها را با پودر سفید به پایه 8 برسانید، بعد برای از بین بردن انواع ته رنگ‌های به وجود آمده در مو و همین طور رساندن مو به پایه بالاتر، از پودرهای رنگی فراخور ته رنگی که در موها پدید آمده است، استفاده کنید.

پایه‌های دکلره کردن مو
در مقاله چگونه موهای خود را دکلره کنیم به طور کامل درباره دکلره کردن موها و مراحل آن توضیح داده‌ایم، حتما این مقاله را بخوانید.

باز در ادامه، توضیح کلی راجع به آن می‌دهیم. حتما توجه داشته باشید که مواد شما نباید هنگام ترکیب کردن کف کند و همین طور ترکیب درست دکلره باید کاملا یک دست و روان باشد. البته ترکیب مواد وقتی روی مو قرار بگیرد، ناخواسته کف می‌کند که این امری طبیعی است. دانه‌های برجا مانده در ترکیب باید با هم زدن یک دست شود و شما باید این کار را تا یک دست شدن کامل ترکیب ادامه دهید.

استفاده از روغن‌هایی مانند روغن موی ایوروشه برای تغذیه مو و جلوگیری از آسیب دیدن مو بسیار مؤثر است. از این روغن حدود 10 قطره در ترکیب خود بریزید.

برای هر 100 میل اکسیدان یک اسکوپ پودر اضافه کنید.در هنگام رنگ باز کردن مو، توجه داشته باشید که بعد از 30 دقیقه، بهتر است موها را چک کنید و در صورت نیاز به ماندن در این حالت، باید بعد از 5 دقیقه، این کار را تکرار نمایید تا موها در مدت زمان زیادی در زیر این مواد قرار نگیرند.

چند مارک پودر دکلره فوق العاده خوب
همان طور که گفتیم، از خواص برتری‌بخش یک پودر دکلره می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کف نکردن در ابتدا
نداشتن غبار
از همه مهم ‌تر نداشتن گاز
همه این‌ها یعنی آن که شما برای خرید یک پودر خوب باید دقت بیشتری به خرج دهید.

این واقعیتی است که همه پودرهای دکلره بالاخره با شدت و ضعفی که هر مو دارد، باعث روشن تر شدن مو می‌شوند، اما این که بعد از روشن شدن موها چیزی به اسم مو به درستی برای شما باقی بماند، مسئله‌ای به مراتب مهم‌تر از روشن شدن موهاست.

اما بهترین پودر‌های دکلره کدامند؟

جواب این سوال چندان به مارک رنگ موی شما مربوط نمی‌‌شود، که بخواهید از همان مارک پودر انتخاب کنید. پس هر مارک رنگ مویی را که انتخاب کرده‌اید، می‌توانید یک دکلره‌ای کاملا مجزا از آن را برگزینید.

فقط در انتخاب خود دقت کنید که برای ترکیب حتما اکسیدان هم نام پودر خود را هم سفارش دهید، چون کیفیت کار در گرو هماهنگی ترکیب دکلره با اکسیدان است.

سخن آخر

برای دکلره‌کردن مو، حتما قبل از دست به کار شدن،  تست حساسیت را حدود یک روز قبل انجام دهید. برای این کار، مقدار بسیار کمی از مواد را روی پوست و موی گردن قرار دهید، تا نتیجه را ببینید.

اگر پوست شما ملتهب و قرمز شد یا به خارش و سوزش افتاد، یا مارک پودر را عوض کنید یا کلا از استفاده این ماده منصرف شوید. استفاده از دکوکرم در مواردی که حساسیت وجود دارد، می‌تواند انتخاب مناسبی باشد، اما باز هم توجه داشته باشید که دکو کرم را هم مانند دکلره، باید با تست حساسیت روی پوست اجرا کرد.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *